Svätopluk, arcibiskup a lekcia po viac než tisíc rokoch

Autor: Maroš Peciar | 2.7.2012 o 18:25 | (upravené 2.7.2012 o 22:51) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  2189x

Pred 1150 rokmi mal knieža Rastislav veľkú národnú politickú a duchovnú víziu: držať sa kresťanského zákona, vychovávať a vzdelávať svoj ľud, zabezpečiť mu samostatnosť, ktorá by bola vzorom aj pre iné národy.

Dnes stojí pred našou spoločnosťou otvorená otázka: Aké kritériá a hodnoty budeme uplatňovať pri svojom zaraďovaní sa do čoraz globalizovanejšieho sveta? Aké bude miesto našej vlasti na medzinárodnom fóre? Zachováme si vlastnú tvár a charakter, alebo sa necháme zmiesť zo scény pod tlakom ekonomických výhod či hrozieb, ktoré k nám prichádzajú z nadnárodných fór a vyžadujú, aby sme si nechali postupne, krok za krokom odkrajovať zo svojej politickej, kultúrnej a duchovnej samostatnosti?

Podobná otázka sa otvára osobitným spôsobom aj pred Cirkvou, jej hierarchiou a inštitúciami. Ako uskutočňujeme novú evanjelizáciu, akú víziu máme pre prerastanie Kristovho evanjelia v meniacom sa svete?

Rastislavov projekt v našich dejinách stroskotal. Rozbil sa na ľudskej zlobe a závisti. Rastislava zradil jeho vlastný synovec Svätopluk. Najprv ho zapredal Frankom, potom zradil aj tých a dal sa na cestu vojenskej expanzie. Svätoplukom uprednostňovaný biskup Viching, prvý nitriansky biskup, najprv Metodovi kládol všemožné prekážky a po jeho smrti vyhnal jeho žiakov z ríše. Expanzia, vierolomnosť, závisť a hrubosť načas zvíťazili, ale v skutočnosti priviedli k pádu aj svojich strojcov.

Na štátnické a duchovné ideály Rastislava sme takmer zabudli a postavili sme si na piedestál - obrazne i doslovne – expanzívneho Svätopluka, z ktorého sme si urobili národného hrdinu a kráľa starých Slovákov. O jeho priateľovi Vichingovi radšej nehovoríme, aby sme si nemuseli rozpačito vysvetľovať, čo sme urobili s byzantskou časťou cyrilo-metodského dedičstva.

A predsa, napriek tomu všetkému, vklad solúnskych bratov do našich dejín bol taký silný, že prekonal a prekonáva všetky tieto nepriazne ľudí, osudu i histórie a je tu prítomný dodnes. Ba nielen u nás a nielen pre nás. Svätí Cyril a Metod sú dodnes uznávaní dokonca ako spolupatróni Európy.

Úryvok z knihy Cyril Vasiľ SJ, Prečo práve Cyril a Metod?, vydavateľstvo Don Bosco, str. 33 a 34

Text bol písaný vo Večnom meste pre edíciu Viera do vrecka na jar roku 2012.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?